niedziela, 4 stycznia 2015

PASZTET Z CIECIERZYCY

Jak zrobić pasztet wegetariański?


Z pasztetem trochę jest jak z naleśnikami. Przepis jest konkretny, a u każdej kucharki smakuje inaczej. Pierwsze moje pasztety były z fasoli i różnych warzyw. Później, wraz z pojawianiem się na rynku kolejnych roślin strączkowych, w mojej kuchni pojawiały się kolejne jego wersje.  Niewątpliwą zaletą pasztetu jest to, że można go wykorzystać przynajmniej na dwa sposoby. Wersja oczywista – kanapkowa i wersja mniej oczywista obiadowa. Plaster pasztetu panierowany w jajku, bułce* wymieszanej np. z mielonymi włoskimi orzechami.


Dzisiaj proponuję pasztet z ciecierzycy z marchewką cebulą i garścią różnych ziół. Składniki niespecjalnie wyszukane i połączenie dość standardowe. Ale efekt końcowy pyszny.

*  ja do panierowania nie używam bułki tylko suchego chleba żytnio-pszennego.

Składniki:

  • opakowanie ciecierzycy – około 400g suchej;
  • 3 średnie marchewki;
  • 4 średnie cebule;
  • 3 liście laurowe;
  • 1 jajko;
  • sól;
  • olej;
  • lubczyk, gałka muszkatołowa, suszony czosnek niedźwiedzi, pieprz czarny, mieszanka przypraw do pasztetów. (SERIA PRZYPRAW BEZ CHEMII). Proporcje jak kto lubi. Ja nie żałuję przypraw.

Wykonanie:

Ciecierzycę namoczyć  w zimnej wodzie  przez 12 godzin. Następnie odlać wodę, nalać świeżej, dodać kilka liści laurowych i gotować do miękkości (około 1 godziny).

Cebulę zeszklić na oleju. Marchewkę pokroić drobno, dodać do cebuli, wlać trochę wody(1/3szklanki). Przykryć i dusić na małym ogniu, aż marchewka będzie miękka. Od czasu do czasu sprawdzić, czy się nie przypala.

Wszystko przestudzić i przepuścić przez maszynkę. Można też użyć blendera , ja jednak wole w przypadku ciecierzycy maszynkę do mielenia. Dodać jajko zioła i sól. Wszystko dobrze wymieszać. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodać trochę bułki tartej lub chleba.

Foremkę o długości 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ja najpierw zgniatam papier,  moczę w wodzie i go odciskam. Płyną z tego dwie korzyści. Po pierwsze łatwo go rozłożyć w foremce, po drugie pasztet ma więcej wilgoci. Masę wyłożyć do formy, dobrze uklepać Na wierzchu pasztet polać olejem, tak żeby  był a na nim cieniutka warstewka (1-2 milimetry). Zapobiega to wysychaniu pasztetu i po upieczeniu pasztet ma ładną skórkę.

Piec ok. godziny w 160 stopniach. Wyjąć z formy dopiero gdy wystygnie.


Jak zrobić pasztet wegetariański?

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. już czuje smak i zrobie go bo to fajne danie bezglutenowe. a w ogóle Aga rewelacyjne zdjęcia w sam raz do książki kucharskiej, którą wiem, że napewno kiedyś wydasz. życzę Ci tego
    Renata Styś

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie włożyłam pasztet do pieca ,już nie mogę się doczekać efektu .Piekę pierwszy raz ,będzie to niespodzianka dla mojej rodzinki na wieczorną kolację.Pozdrawiam Ania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny przepis !!! Ciecierzyca już namoczona i zabieram się do pieczenia ! Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń